„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024
Informujemy, że wniosek Gminy Miasta Bochnia o środki na realizację w roku 2024 usług asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością został zaakceptowany i w roku bieżącym ponownie możemy zaproponować Państwu tę formę wsparcia. Środki na realizację programu pochodzą z państwowego funduszu celowego pn. Fundusz Solidarnościowy.
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 ma na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami.
Jego beneficjentami mogą być:
- dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z tymi orzeczeniami np. wydane przez ZUS lub KRUS.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
1) w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny
uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi
razem z uczestnikiem.
W pierwszej kolejności, asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika Programu (osobę z niepełnosprawnością) lub jego opiekuna prawnego.
Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje gmina. W tym przypadku kandydat na asystenta musi spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- posiada dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących
zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby
starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka,
siostra PCK, fizjoterapeuta; lub
- posiada co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.
Gmina będzie mogła wskazać kandydata na asystenta o ile pozyska pracownika z odpowiednim przygotowaniem.
W odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej na rzecz dzieci z
niepełnosprawnościami (niezależnie od tego czy wskazał ją uczestnik programu czy gmina), wymagane jest:
1) zaświadczenie o niekaralności;
2) informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
3) pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego
dziecka z niepełnosprawnością.
Kartę zgłoszenia do Programu można składać w siedzibie MOPS wraz z wymaganymi załącznikami, w tym kserokopią orzeczenia o niepełnosprawności, do dnia 05.03.2024 r.
(prosimy o dokładne i zgodne ze stanem faktycznym wypełnienie każdego punktu zawartego w karcie zgłoszenia i w pozostałych dokumentach)
Kartę zgłoszenia i niezbędne dokumenty można otrzymać w siedzibie MOPS ul. Kolejowa 14 lub pobrać poniżej. W szczególnie uzasadnionych sytuacjach możemy je również przesłać na wskazany adres.
Informujemy, że z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników mogących skorzystać ze wsparci asystenta (maks. 50 osób) do Programu zostaną przyjęte osoby z niepełnosprawnościami według następującej kolejności:
1. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem co najmniej dwóch jej przyczyn (tzw. niepełnosprawność sprzężona)
2. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
3. Dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
4. Osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem co najmniej dwóch jej przyczyn (tzw. niepełnosprawność sprzężona)
5. Osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
W przypadku osób posiadających orzeczenie o tym sam stopniu niepełnosprawności, w pierwszej kolejności do Programu przyjęte zostaną osoby samotnie gospodarujące, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich, a następnie decydowała będzie kolejność wpływu karty zgłoszenia.
Osoby, które nie zostaną objęte wsparciem asystenta w pierwszym etapie rekrutacji zostaną wpisane na listę rezerwową. W przypadku powstania możliwości objęcia wsparciem osoby z listy rezerwowej usługa zostanie skierowana do osoby wybranej zgodnie z ww. zasadami.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, wystarczy kliknąć w ten link:
Treść Programu dostępna jest również w siedzibie MOPS.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny (14 615 39 10)
z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bochni.
KARTA ZGŁOSZENIA, OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA I KLAUZULE INFORMACYJNE RODO DO POBRANIA PONIŻEJ.