Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Bochnia

OSOBY BEZDOMNE W BOCHNI

Utworzono dnia 30.12.2021


Osoby bezdomne w Bochni         W przestrzeni miasta spotykamy osoby zaniedbane, często będące pod wpływem alkoholu. Niektóre z nich to osoby nieposiadające własnego domu. Według naszych danych obecnie na terenie miasta przebywa 5 osób bezdomnych, są to mężczyźni. W schroniskach poza terenem miasta przebywają 2 bezdomne Bochnianki i 4 bezdomnych mężczyzn. Są jeszcze osoby, które odmawiają kontaktu, nie życzą sobie zainteresowania ze strony pracownika MOPS i nie jesteśmy pewni, jakie mają warunki mieszkaniowe.

            Przez cały rok, a szczególnie w okresie zimowym, pracownicy socjalni we współpracy
z Policją i Strażą Miejską utrzymują stały kontakt z osobami bezdomnymi. Wszystkim wielokrotnie proponowaliśmy pomoc w postaci umieszczenia w schronisku. Współpracujemy z kilkoma domami zapewniającymi wsparcie dla osób bezdomnych (np. w Tarnowie, Krakowie, Kluczach, Miechowie). Jesteśmy w stanie szybko zapewnić pomoc każdej osobie bezdomnej przez zapewnienie jej dachu nad głową. Zachęcamy bezdomnych, aby z tego skorzystali. Zależy nam na tym żeby, zwłaszcza w okresie zimowym, byli bezpieczni. W większości bezdomni odmawiają, narażając się na ryzyko utraty zdrowia i życia.

      Wszystkie osoby bezdomne mają zapewnioną możliwość skorzystania z gorącego posiłku, mogą otrzymać odzież na zmianę, jak również koce i kołdry. Otrzymują pomoc rzeczową – głównie żywność. W wielu przypadkach, kilka razy w tygodniu dokonują zakupów wspólnie z pracownikiem MOPS, aby uniknąć marnotrawienia zakupionych artykułów.

        W okresie zimowym zwracamy się do Państwa o czujność. Prosimy zgłaszać do nas zauważane osoby bezdomne, prosimy informować je o możliwości zwrócenia się o pomoc do MOPS. Postaramy się zapewnić im to wszystko, co jest niezbędne do ochrony ich życia
i zdrowia. Pomóc możemy jednak tym, którzy się na to zgodzą – nie mamy żadnych środków przymusu. Osoba korzystająca z pobytu w schronisku jest zobowiązana do przestrzegania podstawowych zasad, szczególnie abstynencji. Łamanie regulaminu schroniska skutkuje skreśleniem z listy osób tam przebywających.   

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 149

W poprzednim tygodniu: 198

W tym miesiącu: 32

W poprzednim miesiącu: 1019

Wszystkich: 126714